Zlatý klas 2023 pro kmín kořenný jarní Aklei

TISKOVÁ ZPRÁVA 25.8.2023

Zlatý klas 2023 pro kmín kořenný jarní Aklei
Na mezinárodním agrosalonu Země živitelka 2023 získala naše odrůda kmínu kořenného jarního Aklei cenu Zlatý klas v kategorii rostlinná výroba.

Aklei - Zlatý klas 2023

„Máme radost, že i naše druhá odrůda kmínu získala v Českých Budějovicích toto ocenění, a věříme, že jak ozimý kmín Aprim, který získal Zlatý klas v roce 2015, tak i letos oceněný Aklei zůstanou dlouho oblíbeným kmínem u českých pěstitelů“, uvedl ředitel Agritecu Prokop Šmirous, který cenu na výstavišti přebíral.
AKLEI je raná až středně raná odrůda jednoletého kmínu kořenného (Carum carvi L.) vyšlechtěná ve společnosti Agritec Plant Research s.r.o. Odrůda je určená pro jarní setí a pěstování k produkci nažek pro potravinářské využití.

  • Rostliny kmínu jsou středně vysoké a středně odolné proti poléhání před sklizní.
  • Odrůda je středně odolná až odolná proti opadávání nažek a je středně odolná k napadení komplexem listových skvrnitostí.
  • Vlivem kratší vegetační doby, než je u tradičního dvouletého kmínu, je možnost napadení živočišným škůdcem vlnovníkem kmínovým ojedinělá až vyloučená.
  • Výnos nažek je středně vysoký až vysoký, v průměru let 2019–2021 byl výnos 1,25 t/ha.
  • Obsah silic v nažkách je 2,92 %, z toho obsah Karvonu je standardní, průměrně 53,7 % v silici.

Letos je nová odrůda AKLEI zaseta na množitelské ploše 1,1 hektaru pro získání osiva k dalšímu pěstování, které přispěje ke stabilizaci trhu s kmínem. Tato odrůda je velmi vhodná pro jarní setí a pěstování v jednoletých květnatých biopásech jako jedna z významných nektarodárných rostlin pro včely a jiný hmyz. Kmín AKLEI kvete začátkem července a příznivě tak prodlužuje období kvetení těchto rostlinných společenstev a přispívá k rozmanitosti druhů rostlin v přírodě.

Kontakt pro média
Jiří Čížek
knihovník
Agritec Plant Research s.r.o.
e-mail: cizek@agritec.cz
tel.: 583 382 144

 

Aklei - Zlatý klas 2023 diplom

Aklei - Zlatý klas 2023